Най-често суровоядството изключва повечето храни от животински произход. Някои суровоядци консумират сурови месо, риба, яйца и мляко, но с тях няма да се занимаваме изобщо. Това все пак е веган сайт. Повечето суровоядци консумират също мед и пчелен прашец, но веган суровоядците изключват и пчелните продукти от своя начин на живот по етични причини.
Освен различни тълкувания коя храна е сурова, съществуват също така и различни начини на неговото практикуване: Някой може да бъде суровоядец на 100% необработени цялостни храни, това значи да се храниш изцяло с плодове, зеленчуци, ядки и семена. Това са растителни храни в тяхната цялостна форма, която включва всичката вода, витамини, минерали и фибри. От друга страна, в суровоядството съществуват и обработени храни. Такива са например дехидратираните храни: крекери, чипсове, сурови протеинови барчета, сурови шоколади, както и безброй суперхрани и добавки на прахчета, студенопресовани масла, сурова захар и пр.
Друга форма на суровоядството може да бъде плодоядството (срещано също като фрутарианство). Фрутарианците се хранят главно с плодове и с малко сурови зеленолистни. Този тип суровоядство е трудно за практикуване (освен ако не живееш в някоя тропическа страна), има висок риск от дефицити на важни химични вещества и като цяло е трудно за поддържане в дългосрочен план.
Най-често суровите храни се консумират пресни и свежи, по-рядко дехидратирани (дехидратора, заедно с блендера, са сред най-популярните пособия в кухнята на суровояда) или ферментирали. Сред суровоядските общности се смята, че готвенето на храната не само я лишава от нейните ензими, витамини и минерали, но също че готвената храна е токсична и тялото започва да я атакува като нещо непознато и вредно за организма. В суровоядските среди също се говори за суровата като „жива“ храна, а готвената като „мъртва“ храна.
Ако не искаш да ядеш толкова много плодове, сигурно ще се насочиш към ядките и семената. Така ще наблегнеш на мазнините и протеините, намалявайки въглехидратите (плодовете).
Ядките, семената и таханите със сигурност не са нездравословни храни, но се нуждаем от тях само в минимални количества. Дори шепа ядки имат толкова много калории, колкото има в килограми плодове. За повечето хора ядките са трудни за храносмилане, а ако не се накиснат във вода съдържат фитати и танини, които могат да причинят газове, подувания и диария.
Накратко, при сурова диета с преобладаващи мазнини е много по-лесно да надебелееш, да имаш храносмилателни проблеми и да развиеш диабет тип 2. Да не ядеш достатъчно сложни въглехидрати е проблем по принцип, на каквато и да е диета.
Плодовете са перфектна храна за нашата физиология. Тъй като се нуждаеш от някакъв основен източник на енергия, то плодовете са най-добрата основа за суровоядска диета. Какви са обаче рисковете и минусите от плодовата диета?
Повечето хора на доминиращо плодова диета виждат много по-голям прилив на енергия и издръжливост, както и по-бистър ум и лесно храносмилане. Но дали си заслужава да дъвчеш и ядеш по толкова пъти на ден, за да имаш енергия постоянно?
©2020 ЕТ ” Ивал ” | Всички Права Запазени 2020